MFTS Yayınları Rehberlik hizmeti

MFTS Yayınları her zaman sizin yanınızda. Yılların verdiği tecrübeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Soruların Temelinde Bloom Taksonomisi Var!

13.01.2019 | Doç. Dr. Bülent ALCI

Sevgili Öğrenciler,

Akademik öğrenmeler, bilişsel faaliyetlerle yerine getirdiğimiz öğrenmelerdir. Bilişsel öğrenmeden bahsedildiğinde ise Bloom taksonomisi, önemli bir kılavuz olarak karşımıza çıkmaktadır. Bloom’un yeni taksonomisi; Hatırlama-Anlama-Uygulama-Analiz-Değerlendirme-Yaratma (Sentez) olarak ifade edilmekte ve bu aşamalar arasında hiyerarşik bir yapı bulunmaktadır. Yani hatırlama basamağı olmadan diğer basamaklara ulaşmak mümkün değildir.

Bizler, yayın grubumuz olarak sizlere yayınlarımızda rastlantısal sorular değil; öğreten, keşfettiren, ayırt edici ve MFTS tarzı olmak üzere her biri yukarıda sözü edilen Bloom taksonomisindeki öğrenme alanlarına hizmet eden dört soru tarzı ile destek olmayı amaçlamaktayız.

Bu amaçla bilişsel öğrenme alanının tüm aşamalarını yoklayarak ve geçmiş yıllarda çıkmış soru tiplerini analiz ederek gireceğiniz sınava kusursuz bir şekilde hazırlamanızı ve bilişsel becerilerinizin gelişmesini sağlamak istiyoruz.

Sevgili gençler; unutmayın ki çalışmak en kutsal faaliyetlerden biridir. Sizlere de çalışarak, emek vererek hak etiğiniz başarılı sonuçlar diliyorum.